Saturday, July 17, 2010

Sale?

Railroad ties are on sale at Pro X. REALLY on sale.

If you buy one whole unit of #2 railroad ties, they cost $8 each; two units, $7.50 each; three units, $7 each, and there are 20 pieces per unit. Sounds pretty good eh? But it gets even better, if you mention you're reading our blog and saw this post we'll knock ANOTHER .25 cents off!

So that would make the first unit $7.75, the second $7.25 and the third $6.75 a piece.

To put these prices in the proper perspective, normally you would pay $9.75 per tie.


Now perhaps you are thinking to yourself "I don't really NEED any railroad ties. I live in an apartment, what would I do with them?" But these are just confusing negative thoughts that you must let go of. Instead start thinking positive! Such as "Which garden fanatic's birthday is coming up? And wouldn't they just love a load of ties."


Or, possibly you've always been meaning to finish that dog house you started in 6th grade shop, and here is your chance. Then you can convince your wife this is fate opening the door for you to buy that mastif you've always wanted. Since now you'll have an appropriate sized dog house in which to keep him.

And just maybe, it's always been your dream to have a huge pile of ties to gloat over. This is it, now is the time to fullfill that dream.